Jak kupować ubrania odpowiedzialnie?

Branża mody jest drugim największym zagrożeniem dla ekosystemu zaraz obok przemysłu rafineryjnego. Ostatnie lata to duża zmiana w podejściu do nadmiernej produkcji i duże wyzwanie nie tylko dla marek szyjących ubrania, ale także dla Klientów je kupujących.

Jeśli zastanawiałyście się jak kupować ubrania odpowiedzialnie przygotowaliśmy dla was kilka wskazówek:

  1. Staraj się kupować ubrania dobrej jakości, uszyte z materiałów naturalnych, najlepiej tych certyfikowanych. Dzięki temu twoje ubrania nie stracą na jakości przez długi czas pomimo wielokrotnego prania, a naturalne materiały nie zaszkodzą Ziemi tak jak sztuczne.
  2. Rób przemyślane zakupy: kupuj tylko wtedy, kiedy naprawdę tego chcesz i tylko to, czego naprawdę potrzebujesz. Czasem jedna wymarzona rzecz kupiona w regularnej cenie daje dużo więcej satysfakcji niż 3 kupione na dużej wyprzedaży.
  3. Unikaj dużych wyprzedaży sięgających nawet 70-80%. Takie akcje zazwyczaj mają na celu przyciągnięcie cię do sklepu i namówienie na kupienie czegoś, czego nie potrzebujesz i często kończą się tym, że nieprzemyślany zakup ląduje w szafie i popada w zapomnienie.
  4. Swoją garderobę buduj z uniwersalnych basicowych ubrań, które mają tę zaletę, że pasują do wszystkiego i możesz je nosić na wiele różnych sposobów. Ta strategia pozwoli ci zbudować garderobę, którą będziesz mogła ze sobą łączyć bez uczucia ‘nie mam się w co ubrać’.
  5. Nie bój się używanych ubrań. Odwiedzanie second handów to bardzo dobry pomysł na odpowiedzialne zakupy, gdyż pozwalają na powtórne użycie tych samych ubrań, a tym samym obniżają nadmierną produkcję nowych. Ale sklepy z używaną odzieżą to nie wszystko, ubraniami możesz także wymieniać się z koleżankami lub chodzić na różnego typu akcję wymiany ubrań.
  6. Robiąc zakupy przez internet powiedz o tym koleżankom, rodzinie lub znajomym z pracy. Być może ktoś jeszcze planuje zrobić zakupy w tym samym sklepie i możecie zrobić je razem. Dzięki temu wasze zamówienia przyjadą jedną przesyłką, co stanowczo obniży ślad węglowy dostawy, a dodatkowo może to okazać się dla was opłacalne, ponieważ większość sklepów nagradza większe zakupy darmową dostawą.

To tylko kilka luźnych porad, które możesz zastosować do większości swoich zakupów, ale wprowadzenie ich w życie może okazać się dobroczynne nie tylko dla twojego portfela, ale przede wszystkim dla środowiska. Kupuj odpowiedzialnie.