Jak żyje Twoje ubranie?

Życie twojego ubrania nie zaczyna się w twojej szafie, na sklepowej półce, ani na stole krawieckim. Cykl życia twojego ubrania zaczyna się dużo wcześniej i może ono wieść życie toksyczne lub zdrowe.

Ubranie może zakiełkować w procesach chemicznych podczas tworzenia poliestru, akrylu czy wiskozy, roztaczając przy tym toksyczne odpady, trując pracowników produkcji, następnie wyzyskując niewolniczą pracę w Bangladeszu, Chinach czy Afryce. W kolejnym etapie trafi na sklepową półkę, gdzie zysk z jego sprzedaży zostanie wyprowadzony do raju podatkowego, a na sam koniec ubranie powędruje na twoje ciało i będzie na nie oddziaływało złą chemią pomimo wielokrotnego prania, aż wyląduje na śmietniku i będzie obecne na planecie kolejne kilkaset lat w postaci toksycznego odpadu.

Ale twoje ubranie może także wyrosnąć na zdrowej ziemi, która nie została zatruta pestycydami, chemikaliami i ropopochodnymi substancjami, może być farbowane w sposób odpowiedzialny bez użycia toksyn, szyte w miłej atmosferze bez wyzysku pracowników, sprzedane w lokalnym sklepie wspierającym podatkami rodzimą gospodarkę. I co najważniejsze, możesz nosić je bez obawy o swoje zdrowie, a gdy już ci się znudzi możesz sprzedać je na jednym z portali aukcyjnych, oddać koleżance lub przekazać na cele charytatywne. A gdy już nikt nie będzie go nosił, to nawet wyrzucone na śmietnik rozłoży się w ciągu kilku miesięcy.

A jak żyje twoje ubranie?