Niedopowiedzenie skrywa smutną prawdę

Na pewno słyszałaś, że wiskoza jest ekologicznym materiałem powstającym z drewna, a cupro wpisuje się w ruch less waste ponieważ powstaje z odpadów np. łodyg bawełny. Być może słyszałaś także, że tencel jest jeszcze lepszy i bardziej eko niż wiskoza. A może nawet doszły cię słuchy o naturalnym materiale z bawełny bambusowej?

Super, wszystko się zgadza, no może prawie wszystko: zarówno wiskoza jak i cupro są sztucznymi włóknami powstającymi z celulozy drzewnej, przy produkcji której zużywa się mnóstwo toksycznych chemikaliów, które są niebezpieczne dla środowiska oraz ludzi pracujących przy ich produkcji.

Tencel rzeczywiście jest lepszy od wiskozy ponieważ mimo, iż także powstaje z celulozy drzewnej nie wymaga tak dużej ilości chemikaliów przy produkcji, niestety jest bardzo oporny na barwienie i to właśnie na tym etapie pojawiają się duże ilości toksyn, które także są niedobre dla środowiska i dla ciebie.

Co do bawełny bambusowej, hmm nie istnieje podobnie jak cytrynowy banan czy wegańska słonina 😉 zapewne miałaś do czynienia z wiskozą z celulozy bambusowej… toksyczną i niezdrową.

Nie wszystko Eko co ci mówią, a niedopowiedzenia skrywają smutną prawdę.