Trzy ważne elementy

Moda jest drugą, zaraz obok przemysłu rafineryjnego, co do wielkości branżą stanowiącą największe zagrożenie dla ekosystemu Ziemi. Jest to bardzo niechlubny wynik, dlatego tak ważne jest, abyś świadomie podchodziła do kwestii zakupów odzieży zwłaszcza jeśli chodzi o jej ilość, jak i jakość. Prowadząc markę za jeden z głównych celów stawiamy sobie etyczne i zrównoważone podejście do mody, aby naszą pracą nie stanowić obciążenia dla naszej planety, dlatego przygotowaliśmy dla Was grafikę obrazującą, na co powinniście zwracać uwagę przy zakupach:

  1. Lokalna produkcja: ponieważ produkcja mody odpowiada za około 10% emisji dwutlenku węgla ważne jest, aby ubranie podróżowało jak najmniej, aby zminimalizować swój ślad węglowy. Decydując się na markę, która szyje swoje ubrania lokalnie w obrębie jednej miejscowości, województwa lub nawet kraju dokonujecie dobrego wyboru.
  2. Ekologiczne materiały: do uprawy naturalnych i ekologicznych roślin, z których powstają materiały nie używa się pestycydów, toksycznych oprysków, a samych materiałów nie farbuje się w sposób szkodliwy dla środowiska. Ponadto ubrania uszyte z ekologicznych materiałów cechują się większą trwałością, dzięki czemu mogą zostać z tobą dłużej. Jest to o tyle istotne, że ponad 80% wszystkich ubrań kupionych każdego roku trafia na wysypiska śmieci.
  3. Plastic Free: marka, która w 100% rezygnuje z plastiku jest bardzo dobrym wyborem ponieważ nie przykłada ręki do zatruwania wód i ziemi tym niemal niezniszczalnym materiałem. Ale istotne jest również, aby poza niestosowaniem woreczków foliowych, plastikowych taśm klejących etc. nie szyła swoich ubrań z syntetycznych materiałów jak poliester czy akryl ponieważ aż 35% mikroplastiku znajdującego się w wodach i oceanach trafiło tam za sprawą prania sztucznych ubrań w naszych pralkach. Co więcej, produkcja poliestru odpowiada za nawet trzykrotnie większą produkcję dwutlenku węgla niż produkcja konwencjonalnej bawełny.

Są to tylko trzy elementy, ale ich waga jest bardzo duża dla zdrowia naszej planety. Planując swoje zakupy sprawdź markę, na którą się decydujesz pod kątem tych trzech wytycznych. Dobrym wynikiem będzie stosowanie się do dwóch spośród nich, a połączenie ich wszystkich staje się wyborem idealnym.

Jak wiecie G•A•U projektuje i szyje ubrania lokalnie w Gdyni tylko z ekologicznych materiałów bez użycia plastiku. Rachunek jest prosty 😉